OKOLIE


Miestom Vášho pobytu je chata č. 1203, lokalizovaná na Podbanskom, časť Hrdovo, na území Tatranského národného parku. Leží v okrese Liptovský Mikuláš, ktorý sa rozkladá na ploche 1323 km2. Okres zahŕňa údolie rieky Váh, obkolesujú ho Západné, Vysoké a Nízke Tatry a Chočské vrchy.

Cestovný ruch je ovplyvnený prírodnými danosťami, tradíciami a materiálnou základňou. Nachádza sa tu Nízkotatranská a Vysokotatranská oblasť cestovného ruchu I. kategórie medzinárodného významu.

Návštevníci okresu i turisti v lete často vyhľadávajú najmä priehradu Liptovská Mara s možnosťami kúpania, člnkovania či iných vodných športov v centre Liptovský Trnovec. Hneď vedľa sa nachádza Aquapark Tatralandia s termálnou vodou a atrakciami pre celú rodinu. Podobné termálne kúpalisko s atrakciami je tiež vo vzdialenejšej Bešeňovej. V neďalekej Jánskej doline za Liptovským Hrádkom je tiež možnosť okúpať sa na termálnom kúpalisku. Všetky termálne kúpaliská majú celoročnú prevádzku.

Približne 5 km smerom na Štrbské Pleso sa nachádza hotel Permon, ktorý ponúka okrem výbornej kuchyne aj relax vo svojich wellnessoch či bazéne.

Asi 55 km vzdialené je termálne kúpalisko Vrbov s výbornou liečivou vodou.

Pre milovníkov peších túr sa tu nachádza množstvo značkovaných turistických chodníkov a krásnych dolín s možnosťou výstupu až na hrebene Západných Tatier, ako napríklad Račková, Bystrá, Kôprová či Tichá dolina, kde je možná i cykloturistika. Z vysokohorských túr je krásny výstup na Kriváň – symbol Slovákov, s výškou 2494 m n.m., či rôzne iné túry priamo zo stredísk vo Vysokých Tatrách (Štrbské Pleso, Smokovce). Atraktívny je tiež folklórny festival vo Východnej, konajúci sa pravidelne každý rok začiatkom mesiaca júl a Múzeum liptovskej dediny v Pribyline s rôznymi akciami konanými hlavne cez víkendy – tematické nedele, napr. nedeľa starých materí, ovčiarska, pre poľovníkov Hubert a pod. Veľmi známe a často navštevované sú Demänovské jaskyne v Jasnej pri Liptovskom Mikuláši a jaskyňa vo Važci. Známa je aj osada Vlkolínec – pamiatková rezervácia ľudovej architektúry zapísaná do zoznamu UNESCO, ktorá sa nachádza neďaleko Ružomberka, smerom na Banskú Bystricu.

Celé okolie vášho pobytu je tiež známou hubárskou oblasťou.

Pre milovníkov zimných športov je vytvorená (v prípade priaznivých snehových podmienok) bežkárska trať zo Štrbského plesa do Račkovej doliny, udržiavané trate sú na Štrbskom Plese okolo plesa. Zjazdové lyžovanie je výborné na Štrbskom Plese, Tatranskej Lomnici a samozrejme v Demänovej doline na Chopku, kde je prepojená severná časť s južnou.

Príjemné posedenie, ako aj reštauračné možnosti sú v Grand Castle v Liptovskom Hrádku, hoteloch Permon na Podbanskom, Smrek v L.Hrádku, v horskej chate Orešnica v Račkovej doline a vo všetkých strediskách Vysokých Tatier.

Posedenie pri cimbalovej hudbe je možné v Kolibe v Starom Smokovci a tiež na Štrbskom Plese.

Návšteva mesta Poprad je tiež zaujímavá, no Poprad je hlavne známy svojou krásnou vianočnou výzdobou.

Nákup potravín je možný najbližšie v obchode na Kokavskom moste, Jednota Pribylina, a Lidl a Verex v Liptovskom Hrádku.